Math Symbol

Ο Κωνσταντίνος Κουτσόπουλος διατέλεσε διδάσκοντας στο Τμήμα Στατιστικής και Αναλογιστικών-Χρηματοοικονομικών Μαθηματικών από την ίδρυση του Τμήματος το 2000 και παραμένει μέλος ερευνητικής ομάδας του Τμήματος. Ταυτόχρονα, από το 1985, διευθύνει το μεταπτυχιακό εκπαιδευτικό και εξεταστικό πρόγραμμα της Ένωσης Αναλογιστών Ελλάδος (ΕΑΕ) για την κρατική άδεια του αναλογιστή.

Ο Κωνσταντίνος Κουτσόπουλος εγκαταστάθηκε στις ΗΠΑ σε ηλικία 17 ετών και σπούδασε, αρχικά στο ΜΙΤ Χημικός Μηχανικός και αργότερα στα Πανεπιστήμια Tennessee και Princeton μαθηματικός. Τη δεκαετία του 1960 υπηρέτησε στο Πανεπιστήμιο Rutgers ως Λέκτορας και ως Επίκουρος Καθηγητής των Μαθηματικών με ειδικά ενδιαφέροντα τις Πιθανότητες και τις Στοχαστικές Ανελίξεις. Το 1971 όμως εστράφη προς τον αναλογισμό και το χώρο των επιχειρήσεων και απέκτησε τους επαγγελματικούς τίτλους Fellow of the Society of Actuaries και Member of the American Academy of Actuaries. Στον ασφαλιστικό χώρο εργάσθηκε 30 χρόνια, αρχικά στις ΗΠΑ στη Metropolitan Life και αργότερα στην Εθνική Ασφαλιστική (Υπεύθυνος Αναλογιστής και Αναπληρωτής Γενικός) και στην Ιονική Ζωής (Διευθύνων Σύμβουλος).

Ως αναλογιστής όμως, ο Κωνσταντίνος Κουτσόπουλος, είναι διεθνώς γνωστός κυρίως για τον καταλυτικό του ρόλο στην οργάνωση, αναβάθμιση και εδραίωση του αναλογιστικού επαγγέλματος στην Ελλάδα. Ιδρυτικό μέλος της ΕΑΕ και Πρόεδρος της επί 12 χρόνια, έχει υπηρετήσει στο Δ.Σ. της ΕΑΕ συνεχώς από την ίδρυσή της το 1979 μέχρι σήμερα. Στο διάστημα αυτό μερίμνησε για την άρτια επαγγελματική κατάρτιση των υποψήφιων αναλογιστών και πέτυχε όλες τις αναγκαίες διεθνείς αναγνωρίσεις της ΕΑΕ. Τα τελευταία χρόνια προσφέρει πρόθυμα τις συμβουλές του σε ελληνικά πανεπιστημιακά αναλογιστικά προγράμματα αλλά και σε χώρες της ανατολικής Ευρώπης. Για το έργο του αυτό έχει, μεταξύ άλλων, αναγορευθεί Επίτιμος Fellow του Institute of Actuaries (αρχαιότερης αναλογιστικής ένωσης στον κόσμο) και εκλεγεί Πρόεδρος του πανευρωπαϊκού αναλογιστικού οργάνου Groupe Consultatif Actuariel Europeen για το 2005-2006.

Η Σύγκλητος του Πανεπιστημίου Αιγαίου, στη Συνεδρίαση της με Αρ. 06/18.03.2004 αποφάσισε να αναγορεύσει τον Κωνσταντίνο Κουτσόπουλο Επίτιμο Διδάκτορα του Τμήματος Στατιστικής και Αναλογιστικών-Χρηματοοικονομικών Μαθηματικών, μετά από πρόταση της Γενικής Συνέλευσης του Τμήματος (Αρ. Συν.: 26/25.02.2004).